Alif Art Antikacılık A.Ş.; Gerek Türkiye’de ve gerekse Avrupa’da; müzelere, antikacılık sektörüne ve koleksiyonerlere uzun yıllar hizmet vererek, Osmanlı ve karma sanat eserleri koleksiyonları ile özel müzelerin oluşmasına ve birikimlerine katkıda bulunan KESKİNER ve ŞALABİ aileleri ile Sayın Bingül TEZER tarafından kurulan bir kurumdur.

 

“Alif” ismi, “Elif” harfinden gelir ve ebced hesabında sayısal değeri 1 olanı, başlangıcı, ilki, teki sembolize eder. Alif barıştıran, ülfet ve yakınlık kuran anlamlarına gelir. Akdeniz dünyasının kadim dillerin ilk harfidir. Alif, Yunancada "Alfa", İbranicede "Alef", Arapçada ise "Elif" hallerini alır. Şirket olarak amacımız; antikacılık ve müzayedecilik alanında tek, ünik, ender eserlere elden geldiğince çok ulaşabilmek ve bu eserleri yeni sahipleri ile buluşturabilmektir. "Alif" bu amacı/arzuyu temsil etmektedir. Alif Art mensupları da her zaman bu idealin heyecanını yaşamaktadırlar. Bu bakımdan kurumun ismi çalışanlarının idealleriyle bütünleşmektedir.

 

Büyük özenle hazırlanan müzayede kataloglarında tüm eserler resimli olarak, tanıtıcı bilgilerle ve Alif Art’ın yetkili olduğu satılabilir ilk fiyatları belirtilerek yer almaktadır. Bu katalogların içeriği gerek www.alifart.com web sayfamızda, gerek www.lebriz.com’da, gerekse yurtdışında www.the-saleroom.com adreslerinde yayınlanmaktadır. Kataloglar özel kurye ile binlerce adrese ulaştırılmakta, Alif Art’ın Nişantaşı’ndaki galerisinde müzayede öncesi yirmi gün süreyle sergilenip, pek çok koleksiyoner ve uzman tarafından izlenmekte ve tetkik edilmektedir. Müzayedeler noter huzurunda yapılmakta olup, satış sonuçları anında onaylanmaktadır.

 

Alif Art Antikacılık A.Ş. bunların yanı sıra sosyal hizmet sorumluluğu bilinci ile getirisinin tümü özellikle Çağdaş Eğitim konusunda hizmet veren sivil toplum kurumlarına aktarılmak üzere bağış müzayedeleri tertip etmektedir.

 

Alif Art Antikacılık A.Ş. Türk sanat piyasasında uzun yıllardır koruduğu öncü ve örnek yerini inandığı değer ve ideallerden taviz vermeden devam ettirmekle ve ülkemizin önde gelen müzayede şirketi olmakla gururludur.