MÜZAYEDE KATILIM VE ŞARTLARI

 

1) ALİF ART SATICI İÇİN ARACIDIR. ARIZİ OLARAK KENDİ FİNANSE ETTİĞİ ESERLERDE SATICI DURUMUNDADIR.

 

2) SATIŞA SUNULAN TÜM ESERLER 2863 SAYILI KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNUNA GÖRE, TOPKAPI SARAYI MÜZESİ, TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ, İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ, ASKERİ MÜZE, YILDIZ SARAYI MÜZESİ VE AYASOFYA MÜZESİ UZMANLARINCA KONTROL EDİLMEKTE, KANUN KAPSAMINA GİREN VE GEREK GÖRÜLENLERE BELGE VERİLMEKTEDİR.

 

3) RESTORASYON, TAMİR VEYA BAZI BÖLÜMLERİN YENİLENMESİNDE GENELDE AÇIKLAMALAR YAPILIR. TAMİR VEYA BAZI BÖLÜMLERİNİN YENİLENMESİNDEN DOLAYI ŞİRKET SORUMLU TUTULMAZ. ESERLER MÜZAYEDE ÖNCESİNDE İNCELEMEYE SUNULMUŞTUR. BU NEDENLE, MÜZEYEDEYE KATILANLARIN, ESERLERİ ÖNCEDEN GÖRMÜŞ VE İNCELEMİŞ OLDUKLARI KABUL EDİLİR. MÜZAYEDE KATALOĞUNDA YER ALAN VE ESERLERİN TANIMI İÇİN VERİLEN TÜM BİLGİLER SADECE EKSPERLERİN KANAATLERİDİR. ALICI TÜM ESERLERİN HALİYLE SATIŞA SUNULDUĞUNU, SATILAN ESERİ PEY SÜRMEDEN EVVEL YETERİNCE TETKİK ETTİĞİNİ VE TÜRK BORÇLAR KANUNUNUN 223'ÜNCÜ MADDESİNDE BELİRTİLEN HÜKMÜN UYGULANMASINDAN FERAGAT ETTİĞİNİ KABUL VE TAAHHÜT EDER. HER ESERİN YANINDA "HALİYLE" YAZMA ZORUNLULUĞU YOKTUR. ESERLER HAKKINDA VERİLEN BİLGİ VE HER TÜRLÜ İLAN, TAAHHÜT NİTELİĞİNDE OLMAYIP GENEL BİLGİ NİTELİĞİNDEDİR. SATIN ALAN BU DURUMU PEŞİNEN KABUL EDER.

 

4) ALICININ BAYRAK KALDIRIP PEY SÜRMESİ HALİNDE MÜNADİNİN "SATTIM" KELİMESİ İLE ESERİN MÜLKİYETİ ALICIYA GEÇER. MÜLKİYETİN GEÇMESİ İÇİN AYRICA TESLİM ZORUNLULUĞU YOKTUR, ANCAK BEDELİ, SAİR KOMİSYON VE VERGİLER ÖDENMEDİKÇE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. 'NİN ESERİ TESLİM ZORUNLULUĞU YOKTUR. SATILAN ESERLERİN FİYATLARI, ÇEKİÇ FİYATI ÜZERİNDEN %7 KOMİSYON + KDV, ÖDENMESİ GEREKEN DİĞER VERGİ VE RESİM BEDELLERİ İLAVE EDİLEREK BULUNUR. SATIN ALINAN ESERİN BEDELİ TAM OLARAK ÖDENMEDİĞİ TAKTİRDE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. DİLERSE SATIŞ AKDİNİ HERHANGİ BİR İHTARA LÜZUM KALMAKSIZIN FESHE VE UĞRADIĞI BİLCÜMLE ZARARLARINI TİCARİ FAİZ İLE BİRLİKTE TAHSİLE, DİLERSE SATIŞ SONRASI DÜZENLENEN FATURA BEDELİNİ İHTARA LÜZUM OLMAKSIZIN, FATURA TARİHİNDEN İTİBAREN İŞLETİLECEK TİCARİ FAİZ İLE BİRLİKTE TAHSİLE YETKİLİDİR. ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.’NİN SAİR DAVA VE TALEP HAKLARI SAKLIDIR. FATURA BEDELİ TAHSİL EDİLİNCEYE KADAR GEÇECEK SÜRE İÇİNDE ESERİN MUHAFAZASI İÇİN ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. ‘NİN YAPACAĞI BİLCÜMLE MASRAFLAR ALICI TARAFINDAN ÖDENMEDİKÇE SATILAN ESER ALICIYA TESLİM EDİLMEZ. ESERİN TESLİM YERİ, ALICI TARAFINDAN YAZILI OLARAK TALEP EDİLMEDİKÇE, ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.'DİR.

 

5) ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş, SATIŞTAN SONRA BİR HAFTA BOYUNCA SATILAN ESERİN SİGORTASININ YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ TAŞIR. BU SÜRENİN (BİR HAFTA) SONUNDA PARASI ÖDENMEMİŞ VE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. ‘TEN TESLİM ALINMAMIŞ ESERLERE GELECEK ZARAR ALICIYA AİTTİR. ALICI İSTEDİĞİ TAKTİRDE SATIN ALMIŞ OLDUĞU ESERİN SİGORTASINI

YAPTIRARAK ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.’DE MUHAFAZA ETTİREBİLİR.

 

6) ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. HİÇBİR MAZERET GÖSTERMEKSİZİN DİLEDİĞİ ŞAHISLARI MÜZAYEDEYE KABUL ETMEME, MÜZAYEDEYE KOYDUĞU ESERLERİ GERİ ÇEKME, BAŞKA

ESERLERLE BİRLİKTE SATMA, BİRBİRİNDEN AYIRMA VEYA SATIŞINI REDDETME, GEREKİRSE MÜZAYEDEYİ KATALOG VE SIRA NUMARASINI İZLEMEDEN YAPMA YETKİSİNE SAHİPTİR.

 

7) BU MÜZAYEDE KAPSAMINDA SATIŞA SUNULAN ESERLERİN BEYAN EDİLEN VASIFLARA HAİZ OLMAMASI, ORİJİN İTİBARİYLE, BEYANA UYGUN OLMAMASI YA DA HAK SAHİBİNİN RIZASI HİLAFINA ELİNDEN ÇIKMIŞ OLMASI DURUMLARINDA, HUKUKİ SORUMLULUK, ESERİN SATIŞA ARZINI TALEP EDENE AİTTİR.

 

8) KATALOGDA YAYINLANAN TÜM RESİMLERİN KOPYALANMASI, BASILMASI VE YAZILI HERHANGİ BİR BİLGİNİN KULLANILMASI ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.‘NİN İZNİ OLMAKSIZIN YAPILAMAZ.

 

9) MÜZAYEDEYE KATILARAK 12.000 (ONİKİBİN) TL. VE DAHA YÜKSEK BİR BEDELLE ESER SATIN ALAN GERÇEK VE/VEYA TÜZEL KİŞİLERE 4208 SAYILI KANUN GEREĞİNCE KİMLİK TESPİTİ YAPILACAKTIR. 6102 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU, 5549 SAYILI SUÇ GELİRLERİNİN AKLANMASININ ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN, 4358 SAYILI VERGİ KİMLİK NUMARASI KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI HAKKINDA KANUN İLE DİĞER İLGİLİ TÜM KANUN VE BU KANUNLARA DAYALI TÜM ULUSAL/ULUSLARARASI DÜZENLEMELER KAPSAMINDA DOĞRUDAN ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.‘ TARAFINDAN VERİLMEKTE OLUNAN HİZMETLER, İLGİLİ KİŞİLERE AİT, KİŞİSEL VE/VEYA ÖZEL NİTELİKLİ KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİNİ GEREKTİRMEKTEDİR. VERİLER, “6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU” KAPSAMINDA AŞAĞIDA AÇIKLANDIĞI ÇERÇEVEDE, OTOMATİK OLAN YA DA OLMAYAN YOLLARLA ELDE EDİLEBİLECEK, KAYDEDİLEBİLECEK, MUHAFAZA EDİLEBİLECEK, DEPOLANABİLECEK, DEĞİŞTİRİLEBİLECEK, YENİDEN DÜZENLENEBİLECEK, SINIFLANDIRILABİLECEK, AÇIKLANABİLECEK, MEVZUATIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE 3. KİŞİLERE AKTARILABİLECEK VEYA DİĞER ŞEKİLLERDE İŞLENEBİLECEKTİR. KİŞİSEL VERİLERİ, DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ MAKAMLAR İLGİLİ KAMU KURULUŞLARI, ADLİ VE İDARİ MAKAMLARA, DİĞER MEVZUAT HÜKÜMLERİNİN İZİN VERDİĞİ KİŞİ VEYA KURULUŞLARA MEVZUATIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE AKTARILABİLECEKTİR. GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE OLUNAN İŞLEMLERE İLİŞKİN DOKÜMANLARIN SAKLANMASINA DAİR YASAL ZORUNLULUKLAR BULUNMAKTADIR. KİŞİSEL VERİLERİN SİLİNMESİ VEYA YOK EDİLMESİNİN TALEP EDİLMESİ HALİNDE, YASAL KAPSAMINDA BELİRLENEN SÜRENİN SONUNDA BU TALEBİN YERİNE GETİRİLMESİ EN ERKEN VUK.’NDA YAZILI SÜRELER SONUNDA MÜMKÜN OLABİLECEKTİR.

 

10) MÜZAYEDEDE ARTTIRIMLAR SARİH ŞEKİLDE BAYRAK KALDIRMAK SURETİYLE YAPILIR. ALICI BAYRAK KALDIRMAK SURETİ İLE YAPMIŞ OLDUĞU TEKLİF İLE BAĞLIDIR. SATIŞ, MÜNADİNİN SON ÇEKİÇ DARBESİYLE MÜNAKIT OLUR. MÜZAYEDEDE NOTER TESPİTİ VE TELEFONLA KATILIMLARDA SES KAYDI YAPILMAKTADIR. ALICI, MÜZAYEDENİN HER NE SEBEPLE OLURSA OLSUN BUTLANINI DERMEYAN EDEMEZ.

 

11) ALICI MÜZAYEDE ÖNCESİ HER ESERİN KONDİSYONUNU İNCELEMELİ, TARİFE UYUP UYMADIĞINI KONTROL ETMELİDİR. MÜZAYEDEYE SUNULAN ESERLERLE İLGİLİ OLARAK ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. TARAFINDAN KATALOGDA VEYA DİĞER HERHANGİ BİR BASKIDA VEYA BİR KONDİSYON RAPORUNDA O ESERİN YAPIMCISI, GELDİĞİ YERİ, MENŞEİ, TARİHİ, YAŞI, EBADLARI, İMAL EDİLDİĞİ YER VE YAPIMCISI, SATIŞ FİYATI GİBİ VERİLEN BİLGİLER SADECE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.’NİN FİKRİ OLARAK BELİRTİLMİŞTİR. MÜZAYEDE SONRASI ALICININ TALEBİ VUKUUNDA ESERLERE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. EKSPERLERİNİN KANAATLERİNİ İBRAZ EDEN KONDİSYON RAPORU VERİLİR.

 

12) ALICI OLACAK KİMSELERİN, MÜZAYEDEDE BULUNMALARI TAVSİYE EDİLİR. ANCAK MÜZAYEDE ÖNCESİ YAZILI OLARAK VEYA TELEFONLA BİLDİRİLEN PEYLERİ ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. BU TALİMATLAR MUVACEHESİNDE YÜRÜTÜR. ANCAK NE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş., NE MEMUR VE ÇALIŞANLARI, ZUHUR EDEBİLECEK İHMAL VEYA HATADAN ÖTÜRÜ SORUMLULUK KABUL ETMEZ. ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. NİN BİR ESER İÇİN İKİ REZERV ALMASI VE BU PEYİN MÜZAYEDEDE O ESER İÇİN VERİLEN EN YÜKSEK MEBLAĞ OLMASI HALİNDE İLGİLİ ESER, BU EŞPEYLERİ İLK VEREN KİŞİYE SATILIR. ESER SATILDIKTAN SONRA PEY SÜRENİN ADINA FATURA VE SATIŞ İRSALİYESİ DÜZENLENİR. ANCAK FATURA VE İRSALİYENİN BAŞKA ŞAHIS ADINA DÜZENLENMESİ TALEP EDİLDİĞİNDE, BU ŞAHISTAN YAZILI ONAY METNİNİN ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.'YE ULAŞTIRILMASI ZORUNLUDUR.

 

13) TELEFONLA MÜZAYEDEYE KATILMAK ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. TARAFINDAN MÜŞTERİYE VERİLEN BİR HİZMETTİR. TELEFON BAĞLANTISI HERHANGİ BİR SEBEPTEN DOLAYI KURULAMADIĞI VE KESİLDİĞİ TAKTİRDE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. SORUMLU TUTULAMAZ.

 

14) ALICI, MÜZAYEDEDE SATIN ALMIŞ OLDUĞU ESER VEYA ESERLERİN BEDELİNİ, % 7 KOMİSYON + KDV VE ÖDENMESİ GEREKEN DİĞER VERGİ VE RESİMLERİ EN GEÇ 30 GÜN İÇERİSİNDE ÖDEMEK ZORUNDADIR. ÖDEMELERİNİ ÇEK İLE YAPANLARIN SATIN ALDIKLARI ESERLER, ÇEKLERİN TAHSİL EDİLMESİNDEN SONRA TESLİM EDİLİR. ALICI, VADESİNDE BORCUNU ÖDEMEDİĞİ TAKDİRDE İHTARA HACET KALMAKSIZIN MÜTEMERRİT OLUR VE FATURA MEBLAĞINA FATURA TARİHİNDEN İTİBAREN TİCARİ FAİZ YÜRÜTÜLÜR. KREDİ KARTI İLE YAPILACAK ÖDEMELER, MÜZAYEDE TARİHİNİ TAKİP EDEN 5 İŞ GÜNÜ İÇİNDE YAPILMALIDIR. BU SÜREYİ GEÇEN ÖDEMELERDE KREDİ KARTI KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEMEKTEDİR.

 

15) BİR KEZ PEY İLERİ SÜREN ALICI, KENDİSİNİ MEŞRU ŞEKİLDE AŞAN BİR DİĞER PEY KABUL EDİLENE KADAR PEYİNDEN SORUMLU OLARAK KALIR.

 

16) MÜZAYEDEDE FİYAT ARTTIRIMI, BAYRAK KALDIRMAK SURETİYLE YAPILIR. BAYRAĞIN HER KALDIRILIŞININ NE KADAR DEĞER ARTIŞINI İFADE ETTİĞİNİ AŞAĞIDAKİ TABLO GÖSTERMEKTEDİR. MÜNADİ, GEREKTİĞİNDE, BU ORANLARI SATIŞ ESNASINDA DEĞİŞTİRMEYE YETKİLİDİR.

 

100 - 500 ARASI 100

500 - 3.000 ARASI 250

3.000 - 10.000 ARASI 500

10.000 - 20.000 ARASI 1.000

20.000 - 50.000 ARASI 2.000

50.000 - 100.000 ARASI 5.000

100.000‘DEN SONRA 10.000

 

17) KATALOGDA DİZGİ, BASKI VE AÇIKLAMA HATALARI OLMASI HALİNDE, MÜZAYEDE ANINDAKİ, MÜNADİNİN AÇIKLAMALARI ESAS ALINIR.

 

18) 5846 SAYILI KANUNUN 45. MADDESİ VE BAKANLAR KURULUNUN 27.09.2006 TARİHLİ VE 2006/10880 SAYILI KARARI UYARINCA, BU KAPSAMDA, BELGE DÜZENİNE UYULMASI KOŞULU İLE SANATÇILARA, HAK SAHİPLERİNE VEYA GESAM‘A ÖDENMESİ GEREKLİ PAYLAR İLE İLGİLİ OLARAK MÜZAYEDEDE ESERLERİ SATILACAK OLAN ESER SAHİPLERİNE ALİF ART‘IN RÜCU HAKKI SAKLIDIR.

 

19) TELEFON İLE MÜZAYEDEYE KATILAN ALICILARA, SATIŞ GERÇEKLEŞTİĞİNDE, DHL VEYA BENZERİ KARGO ŞİRKETLERİ İLE KARGOLANACAK MALLAR/ESERLER,  AMBALAJLANMADAN EVVEL ŞİRKET YETKİLİLERİ TARAFINDAN FOTOĞRAFLANIR, ALICIYA WHATSAPP VEYA MESAJ YOLU İLE GÖNDERİLİR VE PAKET KARGO ŞİRKETİNE TESLİM EDİLİR. KARGO ŞİRKETİNDEN VEYA KUSURLU TAŞIMADAN KAYNAKLANAN HUSUSLARDA ALİF ART ANTİKACILIK AŞ NİN SORUMLULUĞU YOKTUR. ALICI, MALI/ESERİ DİLERSE SİGORTA ETTİREBİLİR.

 

20) TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008-32/34)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ’İN YENİDEN DÜZENLENEN MÜLGA 8 İNCİ MADDESİ 6. BENDİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE’DE YERLEŞİK KİŞİLERİN; KENDİ ARALARINDA AKDEDECEKLERİ, İŞ MAKİNELERİ DÂHİL TAŞIT SATIŞ SÖZLEŞMELERİ DIŞINDA KALAN MENKUL SATIŞ SÖZLEŞMELERİNDE SÖZLEŞME BEDELİNİ VE BU SÖZLEŞMELERDEN KAYNAKLANAN DİĞER ÖDEME YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ DÖVİZ CİNSİNDEN VEYA DÖVİZE ENDEKSLİ OLARAK KARARLAŞTIRMALARI MÜMKÜNDÜR. ANCAK, KATALOGDA BİLDİRİLEN EURO BAZINDA FİYATLAR YURTDIŞI ALICILARI İÇİN REFERANS OLUŞTURMASI BAKIMINDAN BELİRTİLMEKTE OLUP, MÜZAYEDE SATIŞLARIMIZ TÜRK LİRASI ÜZERİNDENDİR.

 

21) MÜZAYEDEYE KATILARAK ESER SATIN ALACAK VEYA MÜZAYEDELERDE ALİF ART ARACILIĞI İLE ESER SATACAK KİŞİLERLE, ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. ARASINDA OLUŞABİLECEK TÜM İHTİLAFLARDA İSTANBUL MAHKEMELERİ VE İSTANBUL İCRA DAİRELERİ YETKİLİ OLACAKTIR. TARAFLAR BU HUSUSU GAYRİKABİLİRÜCU KABUL ETMİŞLERDİR.

 

22) KİMLİK TESPİTİ YAPTIRARAK MÜZAYEDE KATILIM SÖZLEŞMESİNİ İMZALAYAN VE BU SURETLE MÜZAYEDEYE KATILMIŞ OLAN HER KİŞİ, YUKARIDAKİ KOŞULLARI PEŞİNEN

KABUL ETMİŞ SAYILIR.