• Homepage
  • Online Müzayede Katılım Şartları

ONLINE MÜZAYEDE KATILIM ŞARTLARI


1)                  ALİF ART ANTİKACILIK AŞ (“ALİF ART”) OLARAK DÜZENLENEN ONLINE MÜZAYEDELERDE, MÜZAYEDELERE KATILACAK OLAN VE ÜYELİK FORMUNU DOLDURMUŞ, ÜYELİK SÖZLEŞMESİNİ ONLINE İMZALAMIŞ “ALICI” LAR AŞAĞIDAKİ ŞARTLARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ ADDOLUNURLAR.

 

2)                  “ALİF ART”, DÜZENLEDİĞİ ONLINE MÜZAYEDELERDE SATICI İÇİN ARACIDIR. ARIZİ OLARAK KENDİ FİNANSE ETTİĞİ ESERLERDE SATICI DURUMUNDADIR.

 

3) SATIŞA SUNULAN TÜM ESERLER 2863 SAYILI KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNUNA GÖRE, TOPKAPI SARAYI MÜZESİ, TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ, İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ, ASKERİ MÜZE, YILDIZ SARAYI MÜZESİ VE AYASOFYA MÜZESİ UZMANLARINCA KONTROL EDİLMEKTE, KANUN KAPSAMINA GİREN VE GEREK GÖRÜLENLERE BELGE VERİLMEKTEDİR.

 

4) ONLINE MÜZAYEDELERE KATILABİLMEK İÇİN, REŞİT OLMAK, KISITLI OLMAMAK www.alifart.com SİTESİNDEKİ ÜYELİK FORMUNU DOLDURMAK, MÜŞTERİ NUMARASI ALMAK VE ÜYELİK SÖZLEŞMESİNİ SANAL ORTAMDA “KABUL EDİYORUM” BUTONUNA BASARAK KABUL ETMEK ZORUNLUDUR.ONLINE MÜZAYEDEYE YUKARIDAKİLERE İLAVETEN “ONLINE MÜZAYEDE KATILIM ŞİFRESİ” ALARAK KATILINIR. BU ŞİFRE KİŞİYE ÖZEL OLUP, ÜYELİK SAHİBİ KİŞİ HARİCİNDE KULLANILMASI YASAKTIR. BU ŞİFRENİN MÜZAYEDEYE İŞTİRAK EDEN ÜYENİN İSTEĞİ VEYA İSTEĞİ DIŞI ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN ELİNE GEÇMESİNDEN VE KULLANILMASINDAN “ALİF ART” SORUMLU OLMAYACAKTIR.ŞİFRE KULLANARAK ONLINE MÜZAYEDE KATILIM ŞARTLARINA GÖRE PEY VERİLMİŞ VE ESER SÜRENİN DOLMASI İLE BU ŞİFRE İLE KATILAN KİŞİYE İHALE EDİLMİŞSE, YASAL ONLINE MÜZAYEDE KOŞULLARI TAMAMLANMIŞ SAYILIR VE O KİŞİ ONLINE MÜZAYEDE SATIŞ KOŞULLARI GEREĞİ MALİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDADIR. ALİF ART” HİÇBİR MAZERET GÖSTERMEKSİZİN DİLEDİĞİ ŞAHISLARI MÜZAYEDEYE KABUL ETMEME, MÜZAYEDEYE KOYDUĞU ESERLERİ GERİ ÇEKME VEYA SATIŞINI REDDETME YETKİSİNE SAHİPTİR.

 

5) ONLINE MÜZAYEDELERDE YER ALACAK ESERLER, SATIŞ ÖNCESİ www.alifart.com WEB SİTESİNDE ONLINE KATALOG İÇERİSİNDE MÜSTAKBEL ALICILARIN İNCELEMESİNE SUNULACAKTIR. KATALOGDA YER ALAN ESERLER AYRICA KATALOĞUN WEB SİTESİNDE YAYINLANDIĞI TARİHTEN İTİBAREN “ALİF ART”IN, VALİKONAĞI CAD. NURİ BEY APT. 65/3 34370 NİŞANTAŞI /İSTANBUL ADRESİNDE TEŞHİR EDİLMEYE BAŞLANACAKLARDIR. ALICI, ONLINE MÜZAYEDE ÖNCESİ HER ESERİN KONDİSYONUNU İNCELEMELİ, TARİFE UYUP UYMADIĞINI KONTROL ETMELİDİR. MÜZAYEDEYE SUNULAN ESERLERLE İLGİLİ OLARAK ALİF ART TARAFINDAN YAYINLANAN ONLINE KATALOGDA VEYA DİĞER HERHANGİ BİR ESKİ TARİHLİ BASKIDA VEYA BİR KONDİSYON RAPORUNDA O ESERİN YAPIMCISI, GELDİĞİ YERİ, MENŞEİ, TARİHİ, YAŞI, EBADLARI, İMAL EDİLDİĞİ YER VE YAPIMCISI, SATIŞ FİYATI GİBİ VERİLEN BİLGİLER SADECE “ALİF ART”IN FİKRİ OLARAK BELİRTİLMİŞTİR. MÜZAYEDE SONRASI ALICININ TALEBİ VUKUUNDA ESERLERE ALİF ART” EKSPERLERİNİN KANAATLERİNİ İBRAZ EDEN KONDİSYON RAPORU VERİLİR.

 

6) ONLINE MÜZAYEDEDE SATIŞA SUNULAN ESERLERİN RESTORASYON, TAMİR VEYA BAZI BÖLÜMLERİN YENİLENMESİ İLE İLGİLİ GENELDE AÇIKLAMALAR YAPILIR, ANCAK TAMİR VEYA BAZI BÖLÜMLERİNİN YENİLENMESİNDEN DOLAYI ŞİRKET SORUMLU TUTULMAZ. ESERLER ONLINE MÜZAYEDE ÖNCESİNDE İNCELEMEYE SUNULMUŞTUR. BU NEDENLE, MÜZEYEDEYE KATILANLARIN, ESERLERİ ÖNCEDEN GÖRMÜŞ VE İNCELEMİŞ OLDUKLARI KABUL EDİLİR. MÜZAYEDE KATALOĞUNDA YER ALAN VE ESERLERİN TANIMI İÇİN VERİLEN TÜM BİLGİLER SADECE EKSPERLERİN KANAATLERİDİR. ALICI TÜM ESERLERİN HALİYLE SATIŞA SUNULDUĞUNU, SATILAN ESERİ PEY SÜRMEDEN EVVEL YETERİNCE TETKİK ETTİĞİNİ VE TÜRK BORÇLAR KANUNUNUN 223'ÜNCÜ MADDESİNDE BELİRTİLEN HÜKMÜN UYGULANMASINDAN FERAGAT ETTİĞİNİ KABUL VE TAAHHÜT EDER. HER ESERİN YANINDA "HALİYLE" YAZMA ZORUNLULUĞU YOKTUR. ESERLER HAKKINDA VERİLEN BİLGİ VE HER TÜRLÜ İLAN, TAAHHÜT NİTELİĞİNDE OLMAYIP GENEL BİLGİ NİTELİĞİNDEDİR. SATIN ALAN BU DURUMU PEŞİNEN KABUL EDER. BU MÜZAYEDE KAPSAMINDA SATIŞA SUNULAN ESERLERİN BEYAN EDİLEN VASIFLARA HAİZ OLMAMASI, ORİJİN İTİBARİYLE, BEYANA UYGUN OLMAMASI YA DA HAK SAHİBİNİN RIZASI HİLAFINA ELİNDEN ÇIKMIŞ OLMASI DURUMLARINDA, HUKUKİ SORUMLULUK, ESERİN SATIŞA ARZINI TALEP EDENE AİTTİR.

 

7) ONLINE MÜZAYEDELERDE FİYAT ARTTIRIMI “TEKLİF VER” BUTONU SANAL ORTAMDA TIKLANMAK SURETİ İLE YAPILIR. HER TEKLİFİN NE KADAR DEĞER ARTIŞINI İFADE ETTİĞİNİ AŞAĞIDAKİ TABLO GÖSTERMEKTEDİR. ALICI ONLINE MÜZAYEDEYE PEY VERMEK SURETİ İLE YAPMIŞ OLDUĞU TEKLİF İLE BAĞLIDIR. MÜZAYEDE KONUSU ESER/MAL, “ALİF ART” TARAFINDAN ÖNCEDEN BELİRLENEN MÜZAYEDE BİTİŞ SAATİ İTİBARI İLE EN YÜKSEK TEKLİFTE BULUNAN ALICIYA İHALE EDİLİR. ONLINE MÜZAYEDEDE “PEY VER” BUTONUNA BASMANIN NE KADARLIK BİR DEĞER ARTIŞI İFADE ETTİĞİNİ BELİRLEME VE BU DEĞERLERİ HER MÜZAYEDEDE DEĞİŞTİRME YETKİSİ “ALİF ART”A AİT OLUP, DEĞERLER MÜZAYEDE BAŞINDA WEB SAYFASINDA ANONS EDİLECEKTİR.

 

₺ 100 - ₺ 1.000 ARASI ₺ 100

₺ 1.000 - ₺ 5.000 ARASI ₺ 250

₺ 5.000 - ₺ 10.000 ARASI ₺ 500

₺ 10.000 - ₺ 20.000 ARASI ₺ 1.000

₺ 20.000 - ₺ 50.000 ARASI ₺ 2.000

₺ 50.000 - ₺ 100.000 ARASI ₺ 5.000

₺ 100.000‘DEN SONRA ₺ 10.000

 

8) “ALİF ART” WEB SİTESİNDE YAPILAN ONLINE MÜZAYEDELERDE, MÜZAYEDENİN BAŞLAMASINDAN İTİBAREN PEYLER VERİLDİKÇE, SADECE O ESER/MAL İÇİN VERİLEN EN YÜKSEK TEKLİFİN GÜNCEL HALİ EKRANDA GÖRÜLECEKTİR. MÜZAYEDEYE DİĞER KATILANLARIN ÜYELİK KODLARI VE İSİMLERİ ŞİFRELENEREK KORUMA ALTINA ALINACAK OLUP, BU KAYITLAR “ALİF ART”IN SORUMLULUĞUNDADIR. ANCAK KATILIMCILAR BU KAYITLARA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE İTİRAZ HAKLARININ BULUNMADIĞINI BEYAN VE KABUL EDERLER.

 

9) MÜZAYEDE İÇİN ÖNCEDEN BİLDİRİLMİŞ SÜRENİN DOLMASI İLE EN SON VE EN YÜKSEK TEKLİFİ “TEKLİF VER” BUTONUNA BASARAK VERMİŞ ALICIYA MAL İHALE EDİLİR VE SİSTEMDE “ALİF ART” ELEKTRONİK ORTAMDAKİ ONAYI (SANAL ÇEKİÇ) İLE ESERİN MÜLKİYETİ ALICIYA GEÇER. MÜLKİYETİN GEÇMESİ İÇİN AYRICA ALICIYA ESERİN TESLİM ZORUNLULUĞU YOKTUR, ANCAK BEDELİ, SAİR KOMİSYON VE VERGİLER ÖDENMEDİKÇE “ALİF ART”IN ESERİ TESLİM ZORUNLULUĞU YOKTUR. SATILAN ESERLERİN FİYATLARI, SANAL ÇEKİÇ FİYATI ÜZERİNDEN %7 KOMİSYON + KDV, ÖDENMESİ GEREKEN DİĞER VERGİ VE RESİM BEDELLERİ İLAVE EDİLEREK BULUNUR. SATIN ALINAN ESER/MAL’IN BEDELİ 7 GÜN İÇERİSİNDE KREDİ KARTI İLE VEYAHUT “ALİF ART”IN WEB SİTESİNDEN ANONS EDİLEN HESAPLARINA VİRMAN SURETİ İLE ÖDENİR.

 

10) ONLINE MÜZAYEDEDE SATIN ALINAN ESERİN BEDELİ TAM OLARAK ÖDENMEDİĞİ TAKTİRDE ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. DİLERSE ONLINE MÜZAYEDE SATIŞ AKDİNİ HERHANGİ BİR İHTARA LÜZUM KALMAKSIZIN FESHE VE UĞRADIĞI BİLCÜMLE ZARARLARINI TİCARİ FAİZ İLE BİRLİKTE TAHSİLE, DİLERSE SATIŞ SONRASI DÜZENLENEN FATURA BEDELİNİ İHTARA LÜZUM OLMAKSIZIN, FATURA TARİHİNDEN İTİBAREN İŞLETİLECEK TİCARİ FAİZ İLE BİRLİKTE TAHSİLE YETKİLİDİR. ALİF ART”IN SAİR DAVA VE TALEP HAKLARI SAKLIDIR. FATURA BEDELİ TAHSİL EDİLİNCEYE KADAR GEÇECEK SÜRE İÇİNDE ESERİN MUHAFAZASI İÇİN ALİF ART”IN YAPACAĞI BİLCÜMLE MASRAFLAR ALICI TARAFINDAN ÖDENMEDİKÇE SATILAN ESER ALICIYA TESLİM EDİLMEZ. ESERİN TESLİM YERİ, ALICI TARAFINDAN YAZILI OLARAK TALEP EDİLMEDİKÇE, ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.'DİR. ONLINE KATALOG WEB SAYFASINDA YAYINLANDIKTAN SONRA MEYDANA GELEN YASA DEĞİŞİKLİKLERİ ALICI’YA AYNEN YANSITILIR.

 

11)ALİF ART”, SATIŞTAN SONRA BİR HAFTA BOYUNCA SATILAN ESERİN SİGORTASININ YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ TAŞIR. BU SÜRENİN (BİR HAFTA) SONUNDA PARASI ÖDENMEMİŞ VE ALİF ART”DAN TESLİM ALINMAMIŞ ESERLERE GELECEK ZARAR ALICIYA AİTTİR. ALICI İSTEDİĞİ TAKTİRDE SATIN ALMIŞ OLDUĞU ESERİN SİGORTASINI YAPTIRARAK ALİF ART”DA MUHAFAZA ETTİREBİLİR.

 

12) SATIŞ BEDELİNİN TAMAMININ, KDV’SİNİN VE %7 MÜZAYEDE ŞİRKET KOMİSYON (+KDV)’SİNİN ÖDENMESİ TARİHİNDEN İTİBAREN ALICININ TALEBİNE GÖRE İSTANBUL İÇİ TESLİMLERDE TESLİM SÜRESİ 7 GÜN; İSTANBUL DIŞI TESLİMLERDE İSE 15 GÜNDÜR. TESLİMATIN ALICI TARAFINDAN KARGO İLE YAPILMASININ İSTENMESİ DURUMLARINDA, ESER/MAL’IN KARGOYA VERİLİŞ TARİHİ VE SAİR DETAYLAR ALICIYA SMS VEYAHUT E-POSTA YOLU İLE BİLDİRİLİR. KARGO FİRMASI NEZDİNDE MEYDANA GELECEK HASAR VEYAHUT GECİKMELERDEN “ALİF ART” SORUMLU OLMAYACAKTIR. KARGO FİRMASI İLE YAPILACAK GÖNDERİLERDE, PAKETLEME BEDELİ İLE KARGO BEDELİ ALICI’YA AİTTİR. ŞEHİR İÇİ TESLİMATLARINDA “ALİF ART”IN MEVCUT ARACINA SIĞMAYAN VE ÖZEL NAKLİYE İLE GÖNDERİLMESİ GEREKEN BÜYÜKLÜKTEKİ MAL/ESERLER İÇİN NAKLİYE BEDELİ ALICI’YA AİTTİR.

 

13) KREDİ KARTI İLE ÖDEMELER MÜZAYEDE TARİHİNİ TAKİP EDEN 6 GÜN İÇERİSİNDE (CUMARTESİ GÜNÜ AKŞAMINA KADAR) YAPILMALIDIR. BU SÜREYİ GEÇEN ÖDEMELERDE KREDİ KARTI KABUL EDİLEMEMEKTEDİR. AMERICAN EKPRESS KART İLE ÖDEME YAPILMAK İSTENMESİ DURUMUNDA POS’UN AİT OLDUĞU BANKANIN GÜNCEL KOMİSYON ORANI TOTAL ÜZERİNE İLAVE EDİLİR.  

 

14) YAPILACAK ONLINE MÜZAYEDE TBK 274 VE DEVAMI HÜKÜMLERİNE TABİ OLUP, ÖZELLİKLİ BİR SATIŞTIR. BU SEBEPLE TÜKETİCİ KANUNUNUN 48. MADDESİNDE DÜZENLENEN MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİN GENEL HÜKÜMLERİ ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLEMEZ. İHALEYE KATILAN KİŞİNİN SATIŞTAN CAYMA HAKKI MEVCUT DEĞİLDİR. YASANIN İLGİLİ YÖNETMELİĞİNDE BİLDİRİLEN İSTİSNA KAPSAMINDADIR.

 

15) MÜZAYEDEYE KATILARAK ESER SATIN ALAN GERÇEK VE/VEYA TÜZEL KİŞİLERE 4208 SAYILI KANUN GEREĞİNCE KİMLİK TESPİTİ YAPILACAKTIR. 6102 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU, 5549 SAYILI SUÇ GELİRLERİNİN AKLANMASININ ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN, 4358 SAYILI VERGİ KİMLİK NUMARASI KULLANIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI HAKKINDA KANUN İLE DİĞER İLGİLİ TÜM KANUN VE BU KANUNLARA DAYALI TÜM ULUSAL/ULUSLARARASI DÜZENLEMELER KAPSAMINDA DOĞRUDAN ALİF ART” TARAFINDAN VERİLMEKTE OLUNAN HİZMETLER, İLGİLİ KİŞİLERE AİT, KİŞİSEL VE/VEYA ÖZEL NİTELİKLİ KİŞİSEL VERİLERİN İŞLENMESİNİ GEREKTİRMEKTEDİR. VERİLER, “6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU” KAPSAMINDA AŞAĞIDA AÇIKLANDIĞI ÇERÇEVEDE, OTOMATİK OLAN YA DA OLMAYAN YOLLARLA ELDE EDİLEBİLECEK, KAYDEDİLEBİLECEK, MUHAFAZA EDİLEBİLECEK, DEPOLANABİLECEK, DEĞİŞTİRİLEBİLECEK, YENİDEN DÜZENLENEBİLECEK, SINIFLANDIRILABİLECEK, AÇIKLANABİLECEK, MEVZUATIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE 3. KİŞİLERE AKTARILABİLECEK VEYA DİĞER ŞEKİLLERDE İŞLENEBİLECEKTİR. KİŞİSEL VERİLERİ, DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ MAKAMLAR İLGİLİ KAMU KURULUŞLARI, ADLİ VE İDARİ MAKAMLARA, DİĞER MEVZUAT HÜKÜMLERİNİN İZİN VERDİĞİ KİŞİ VEYA KURULUŞLARA MEVZUATIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE AKTARILABİLECEKTİR. GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE OLUNAN İŞLEMLERE İLİŞKİN DOKÜMANLARIN SAKLANMASINA DAİR YASAL ZORUNLULUKLAR BULUNMAKTADIR. KİŞİSEL VERİLERİN SİLİNMESİ VEYA YOK EDİLMESİNİN TALEP EDİLMESİ HALİNDE, YASAL KAPSAMINDA BELİRLENEN SÜRENİN SONUNDA BU TALEBİN YERİNE GETİRİLMESİ EN ERKEN VUK.’NDA YAZILI SÜRELER SONUNDA MÜMKÜN OLABİLECEKTİR.

 

16) TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008-32/34)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ’İN YENİDEN DÜZENLENEN MÜLGA 8 İNCİ MADDESİ 6. BENDİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE’DE YERLEŞİK KİŞİLERİN; KENDİ ARALARINDA AKDEDECEKLERİ, İŞ MAKİNELERİ DÂHİL TAŞIT SATIŞ SÖZLEŞMELERİ DIŞINDA KALAN MENKUL SATIŞ SÖZLEŞMELERİNDE SÖZLEŞME BEDELİNİ VE BU SÖZLEŞMELERDEN KAYNAKLANAN DİĞER ÖDEME YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ DÖVİZ CİNSİNDEN VEYA DÖVİZE ENDEKSLİ OLARAK KARARLAŞTIRMALARI MÜMKÜNDÜR. ANCAK, KATALOGDA BİLDİRİLEN EURO BAZINDA FİYATLAR YURTDIŞINDAN ONLINE MÜZAYEDEYE KATILACAK ALICILAR İÇİN REFERANS OLUŞTURMASI BAKIMINDAN BELİRTİLMEKTE OLUP, MÜZAYEDE SATIŞLARI TÜRK LİRASI ÜZERİNDENDİR.

 

17) 5846 SAYILI KANUNUN 45. MADDESİ VE BAKANLAR KURULUNUN 27.09.2006 TARİHLİ VE 2006/10880 SAYILI KARARI UYARINCA, BU KAPSAMDA, BELGE DÜZENİNE UYULMASI KOŞULU İLE SANATÇILARA, HAK SAHİPLERİNE VEYA GESAM‘A ÖDENMESİ GEREKLİ PAYLAR İLE İLGİLİ OLARAK MÜZAYEDEDE ESERLERİ SATILACAK OLAN ESER SAHİPLERİNE “ALİF ART”IN RÜCU HAKKI SAKLIDIR.

 

18) ONLINE WEB KATALOGDA YAYINLANAN TÜM RESİMLERİN KOPYALANMASI, BASILMASI VE YAZILI HERHANGİ BİR BİLGİNİN KULLANILMASI ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş.NİN İZNİNE TABİDİR, YAZILI ONAYI ALINMADIKÇA KOPYALAMA VEYA ALINTI YAPILAMAZ.

  

19) MÜZAYEDEYE KATILARAK ESER SATIN ALACAK VEYA MÜZAYEDELERDE ALİF ART ARACILIĞI İLE ESER SATACAK KİŞİLERLE, ALİF ART ANTİKACILIK A.Ş. ARASINDA OLUŞABİLECEK TÜM İHTİLAFLARDA İSTANBUL MAHKEMELERİ VE İSTANBUL İCRA DAİRELERİ YETKİLİ OLACAKTIR. TARAFLAR BU HUSUSU GAYRİKABİLİRÜCU KABUL ETMİŞLERDİR.